Klid na duši… základy duševní hygieny.

Naprosto nezbytnou součástí dnešního života je rozvoj a podpora duševního zdraví. Známá též pod pojmy psychohygiena, mentální hygiena nebo duševní hygiena. Je to soubor návodů  způsobu života a chovaní, které umožňují zachovat si a udržet psychické a psychosomatické zdraví.

  • Sblížení se s přírodou. Žijeme neustále v obavách a v nejistotách, možná ve strachu, zcela jistě pod tlakem a ve stresu. Vyrovnávací a balancující vliv přírody je jedním z nejefektivnějších způsobů jak se zklidnit, najít sílu a dostat problémy do perspektivy. Spjat s přírodou žil člověk po tisíce let, to jen v posledních dekádách se přírodě velmi vzdalujeme. V přírodě cítíme stabilitu – že je vše v pořádku, neustálá cykličnost sezón je spolehlivě prediktibilní a uklidňující. V Japonsku dokonce mají aktivitu nazvanou „lesní koupání“ (forrest bathing), které prokazatelně zlepšuje lidskou psychiku.  Spočívá v tom, že se v lese v tichu zastavíme, hluboce dýcháme a svými smysly nasáváme atmosféru – posloucháme ptáky, potůček, šumění stromů, cítíme vůně bylin a hub, hmatem vnímáme kůru, mech, květy. Hlavní myšlenka této aktivity je v navázání kontaktu s přirozeným a přírodním prostředím. Vynikající je metoda „grounding“, uzemnění, po česku obyčejné chození naboso.

 

  • Zdravý spánek. Každý, kdo měl někdy problémy se spánkem ví, jak důležitý pro naše tělo, mysl a pro schopnost zvládat běžný den je. Někdy je zdravý nepřerušovaný spánek nemožný (malé děti, druh práce), spánek je také to první co utrpí, pokud máme nějaký psychický problém. Dospělí potřebují mezi 7 a 9 hodinami spánku, který obsahuje 3 fáze: povrchní spánek, snění a hluboký spánek. Pokud máte problém s kvalitou spánku, zkuste následující:
  • Vytvořte si zaběhlou večerní rutinu, která pomůže se před spaním postupně zklidňovat
  • Nedívejte se na obrazovky – žádné modré světlo (televize, mobily, počítače), vynechte stimulanty jako černý čaj, káva, alkohol. Nevěnujte se dynamickému cvičení.
  • Jděte spát spíše dříve, vstávejte také dříve, nejlépe ve stejných časech.

 

  1. Fyzická aktivita. Naše tělo a psychika jsou spojené nádoby, takže tím, že se staráme o naše tělo, působíme i na naši psychiku. Cvičení nám tedy pomůže s naším psychickým zdravím (a naopak). Jakákoliv tělesná aktivita včetně práce na zahradě, uklízení nebo procházek s pejskem jsou cestou, jak si zlepšit své fyzické i psychické zdraví. Cvičení, které vám zvedne tep a vyloučí hormony štěstí (dopamine, serotonin, endorfin, oxytocin) pomáhá redukovat pocity stresu nebo vzteku. Nezanedbatelné je i okysličení, které pomáhá zdravějšímu spánku.

 

  1. Zdravý jídelníček. Jídlo a pití mají vliv na tělo, mozkové funkce a nálady – dokáží je zlepšit ale i zhoršit. Cukr je pro tělo nejvíce toxická látka, dává nám pocit „high“, který je vlastně závislostí, a kterému nemůžeme odolat. Cítíme se po nich však také „low“. Kofein, čaj, energetické nápoje mají také velmi podobný efekt. Dobře vyvážená dieta se zeleninou a ovocem obsahuje hodně alkalizujících látek, které vyvažují okyselující efekt výše zmíněných stimulátorů. Jak jíme je také k zamyšlení – někdo se přejídá a zajídá tím problémy, někdo naopak nejí dostatečně, protože je rozrušen.

 

  1. Plánujte věci, na které se můžete těšit. Pokud je někdy život nevyzpytatelný a hodí nám do cesty nepředvídatelné (a nepříjemné) okamžiky, můžeme se cítit, že nemáme vše pod kontrolou, bezmocní a bez energie. V tomto bodě je dobré si připomenout, z čeho čerpáme sílu, jaké aktivity nás baví, přináší radost – a je to přesně to co nám může pomoci překlenout obtížné období. Naplánujete si co, s kým a kdy za těmito aktivitami vyrazíte, udělejte si plán a dodržujte ho. Dle potřeby opakujte.

 

  1. Naučte se rozumět svým pocitům a zvládat je. Když se cítíme dlouhodobě rozladěni, můžeme tím ovlivnit naše fungování v mnoha směrech –  ne zcela optimální rozpoložení zasahuje do oblastí práce, domova, studií, spánku, relaxačních aktivit i do toho, jak dokážeme vyjít s lidmi. Pokud je toho na nás moc třeba ani nevíme, co cítíme – je to strach, hanba, osamocení, vztek nebo něco dalšího? Někdy ani nevíme, proč se tak vlastně cítíme, kde je prvopočátek rozladěnosti. Pomůže nám, když těmto pocitům věnujeme pozornost bez toho, aniž bychom je soudili. Následuje zformulování pocitu – např dnes se cítím podrážděná ale zároveň i smutná. Pocity tím zvědomujme. Další užitečný krok je snažit se přijít na to co nás vedlo k těmto pocitům – bylo to nějaké nedorozumění nebo zklamní které jsem zažila? Zkuste se sebou mluvit laskavě a nakládat vlídně  Zprvu je to možná nekomfortní ale stojí za to zkusit to. Někdy pomůže zapisování nebo vedení si deníku o pocitech.

 

  1. Mluvte s někým. Pokud v sobě hromadíte negativní emoce či zraňující pocity, může být i přes všechnu naší snahu obtížné se v nich vyznat. Zkuste prostě sebrat odvahu a s někým o nich hovořit – je to velká úleva, pokud můžete přetlakování vypustit. PSYCHOTERAPIE je vynikající prostředek k rozeznání, pojmenování, procítění a vypuštění emocí.

 

  1. Vyvarujte se používání alkoholu a drog jako pomocníků v těžkých situacích. Alkohol či drogy jsou někdy zneužity k vyblokování obtěžujících a těžkých pocitů jako je hanba, strach, úzkost, deprese nebo smutek. Nikdo se tak nechce cítit, a tak lidé používají prostředky k jejich potlačení a dočasné úlevě. Bohužel tyto substance ale nedokáží zamezit návratu obtížných pocitů a často je jen prohlubují včetně formování závislosti.

 

Scroll to top