Jak probíhá terapie...
Pracuji s přístupem tzv. PCA (Person-Centered Approach), který se řadí do proudu humanistické psychoterapie. Je známý původně jako nedirektivní terapie a jejím autorem je Carl R. Rogers. Vychází z předpokladu, že člověku je vrozená tzv. aktualizační tendence, tedy schopnost řídit svůj život k neustálému růstu a rozvoji pozitivním směrem.
Člověk má ve svém nitru vlastní potenciál sebeporozumění a schopnost proměny svých postojů. Tyto člověku vrozené schopnosti mohou být využity v atmosféře podporujícího a empatického terapeutického vztahu. Vytvořit takové prostředí je prací terapeuta. Předpokladem účinné psychoterapie je schopnost a ochota klienta aktivně spolupracovat a komunikovat, a tím postupně povzbudit svoji chuť po vyšším sebevyjádření a sebeurčení. Toto je zpětně podporováno terapeutem a terapeut a klient se tím dostávají do vzájemné vzestupné spirály.
- Zahájení terapie – šance k seznámení a oťukání se, terapeutická práce založená na oboustranném vztahu musí “sednout”, zároveň se stanoví potřeby klienta a rozsah samotné terapie.
- Průběh sezení – vlastní obsah sezení je rozhovor, ve kterém se společně věnujeme ústředním problémům a souvislostem, hlubšímu významu. Hledáme pochopení, přijmutí, porozumění. Trvá 60 nebo 90 minut.
- Terapeutický vztah – není jen běžnou komunikací, ale je výjimečný tím, že společně vážně a otevřeně mluvíme o zcela osobních věcech. Terapeutický vztah není vztahem přátelským, nejde ani pouze o vztah obchodní a zcela určitě není vztahem partnerským.
- Ukončení terapie – délka terapie je velmi individuální, vstupuje do ní mnoho faktorů, jako povaha problému, časové a finanční možnosti. Proto je důležité o tom otevřeně mluvit, aby terapie byla účinná a neskončila předčasně.
Blog
PANICKÁ ATAKA VS. ÚZKOSTNÁ PORUCHA – fenomény dnešní doby…
Tyto stavy někdy pociťuje opravdu každý. Oba souvisí s prožíváním stresu, liší se hloubkou prožití a může... Pokračovat ve čtení→
Stud, vina a hanba – emoce sebedestruktivity nebo možnost seberozvoje
Všechny tři emoce se dají označit za tzv. morální (též sebe vztažné) emoce, které jsou vyvolávané v... Pokračovat ve čtení→
Klid na duši… základy duševní hygieny.
Naprosto nezbytnou součástí dnešního života je rozvoj a podpora duševního zdraví. Známá též pod pojmy psychohygiena, mentální... Pokračovat ve čtení→